بهمن كارت ابزار نوين مزدايدك برای خدمت دهی بهتر به مشتريان | شركت مزدا يدك
بهمن كارت ابزار نوين مزدايدك برای خدمت دهی بهتر به مشتريان

بهمن كارت ابزار نوين مزدايدك برای خدمت دهی بهتر به مشتريان

 • تاريخ انتشار : چهارشنبه 15 شهریور 1396
بهمن كارت ابزار نوين مزدايدك برای خدمت دهی بهتر به مشتريان

گسترش کاربردهاي فناوري اطلاعات در عرصه فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي سبب ابداع و ارائه راهکارهاي مختلف کاربردي شده است.
در دهه پاياني قرن بيستم و در آستانه ورود به هزاره سوم، ظهور و گسترش فناوري اطلاعات کليه شئونات زندگي و تعاملات اجتماعي را دستخوش تحول نمود. اينترنت شرايط تازه‌اي را پديد آورد که در آن توليدکنندگان، تامين کنندگان، فروشندگان و مشتريان، و تقريباً همه ذي‌نفعان يک چرخه اقتصادي در يک فضاي مجازي مشترک با يکديگر در تعامل باشند و به تبادل اطلاعات، خدمات، محصولات و حتي تجارت بپردازند. اينترنت تئوري‌ها و نظريات جديدي را به ميان آورد که يکي از مشخصه‌هاي اصلي آنها نگاه تازه‌اي به مقوله کسب و کار است. سيستم‌هاي بانکي و پولي نيز از اين روند تغيير، مستثني نبودند و با ارايه سرويس‌هاي متنوع سعي در کاهش زمان سرويس‌دهي به مشتريان و به تبع آن کاهش قيمت تمام شده پول و جذب سرمايه براي خود شدند. به جرات مي‌توان گفت که تجارت الکترونيکي يي از بهترين نمودهاي عملياتي و کاربردي پيوند تجارت و فناوري اطلاعات است. صنعت خدمات پس از فروش نيز به عنوان صف اول و طولاني ارتباط با مشتريان سعي در بهره‌گيري از ابزار‌هاي نوين الکترونيکي براي خدمات‌دهي به مشتريان دارد. در حوزه کسب و کار، بانک و تجارت نوين، کارتهاي الکترونيکي نقش مهمي براي پرداختهاي الکترونيکي (e_payment) ايفا مي‌کنند. 
در اين راستا تغيير استراتژي شرکت مزدا يدک در روند خدمات‌رساني به مشتريان از يکسو و همچنين نياز به ابزارهاي کار آمد و بروز در اجراي فرآيندهاي کسب و کار از سويي ديگر، شرکت را بر آن داشت تا با استفاده از قابليتهاي فناوري اطلاعات و ارتباطات مدل توسعه‌اي سيستمهاي اطلاعاتي، مبتني بر رويکرد استفاده از پورتال در قالب توسعه سيستمهاي (Front Office & BackOffice) در سرلوحه حرکت خود قرار دهد. شرکت مزدا يدک در حوزه اجرا و مديريت فرآيندهاي خدمات تعميرگاهي و گارانتي و فروش قطعه، استفاده از مزاياي کارتهاي الکترونيکي هوشمند را به عنوان يکي از ابزار هاي تجارت الکترونيکي انتخاب کرد .
به همين منظور شرکت مزدا يدک با معرفي بهمن کارت با "رويكرد پورتال سازماني مبتني بر پرداخت‌هاي الکترونيکي" در اين مسير قدم برداشت، که قابليتهاي آن بشرح و مشخصات زير مي‌باشد:
1-بهمن کارت با نام:اين کارت با نام بوده وبراي شخص حقيقي صادر مي گرددو علاوه بر قابليت رهگيري سوابق خدماتي در پورتال، همانند ساير کارتهاي بانکي قابليت‌هاي يک کارت شتابي را دارا مي باشد. شايان ذکر است در فازهاي بعدي اجراي پروژه و پس از رايزني با بانک عامل بهمن کارت با نام يک کارت اعتباري خواهد شد.
2-بهمن کارت بي نام:اين کارت بي نام و همانند کارت‌هاي هديه بانکي مي‌باشد با اين تفاوت که قابليت شارژ کارت در سطح نمايندگي‌هاي مجاز گروه بهمن و دستگاه‌هاي خودپرداز را دارد.اين کارت نيز قابليت رهگيري سوابق خدماتي خودرو را دارا مي‌باشد.

مزاياي استفاده از بهمن کارت در يک نگاه (از منظر مشتري):

 • فراهم آوردن يک ابزار ماندگار با آرم و لوگوي گروه بهمن نزد مشتري که با تغيير مالکيت خودرو از مشتري جدا نشده و جزو وسايل کاربردي روزانه باشد . 
 • يکسان سازي قيمتهاي قطعات و خدمات در سطح شبکه نمايندگي ها با استفاده از سيستم متمرکز نرم افزاري و با بهره گيري از پرداختهاي الکترونيکي و يکپارچه سازي روشهاي تسويه و ترخيص در سطح شبکه خدمات 
 • استفاده از امکانات سوئيچ بانکي جهت انتقال بين حسابهاي سپرده مشتريان و نمايندگان
 • استفاده از Solution هاي نظام بانکي با Security بالا و هزينه کمتر در تبادلات مالي و پرداختهاي الکترونيکي
 • استفاده از سيستم هاي انگيزشي و ارايه خدمات مختلف از محل از وجوه اداره شده شرکت مزدا يدک نزد بانک عامل،جهت ارتقاي سطح مراجعات مشتريان به شبکه بانکي 
 • افزايش رضايتمندي مشتري به لحاظ ،امکان صدور مجدد کارت و فعال کردن مجدد دوره گارانتي در صورت مفقود شدن
 • جايگزيني بهمن کارت با دفترچه هاي گارانتي بمنظور سرويس دهي در دوره گارانتي خودرو

فرآيند صدور و شخصي سازي بهمن کارت مالک:
- فرآيندتحويل بهمن کارت به مالک در اداره تحويل:

- فرآيندتحويل بهمن کارت به مالک در نمايندگي

فرآيند استفاده از خدمات گارانتي در سطح شبکه:
در هنگام مراجعه خودرو به نمايندگي از طريق يکي از المان هاي شاخص خودرو مانند شماره شاسي،شماره موتور ويا بهمن کارت در سيستم شناسايي شده و شرايط گارانتي خودرو مورد ارزيابي قرار مي گيرد.در صورتي که خودرو در دوره گارانتي باشد،حضور بهمن کارت براي استفاده از خدمات اين دوره الزامي مي باشد ،بدين صورت که در هنگام تسويه ، مشتري کارت را تحويل صندوقدار داده و پس از کشيدن کارت بر روي پايانه posمتصل به پورتال ، درخروجي توليد شده مي بايست شماره بهمن کارت نزد مشتري با شماره ثبت شده در سيستم (ثبت شده در اداره تحويل فروش و يا مرکز خدمات پس از فروش) يکسان باشد در غير اينصورت گارانتي خدمات انجام شده لغو مي گردد.شايان ذکر است تغيير شماره بهمن کارت در سيستم مطابق با ضوابط و شرايط مشخص و معين انجام خواهد شد.

اهداف بهمن کارت:

 • افزايش رضايتمندي مشتري به لحاظ ،امکان صدور مجدد کارت و فعال کردن مجدد دوره گارانتي در صورت مفقود شدن
 • جايگزيني بهمن کارت با دفترچه هاي گارانتي بمنظور سرويس دهي به خدمات گارانتي
 • استفاده از پايانه هاي نصب شده جهت پذيرش و شناسايي خودرو
 • افزايش سهم بازار حوزه وارانتي شبکه نمايندگان
 • استفاده از سيستم هاي انگيزشي از محل وجوه اداره شده شرکت مزدا يدک نزد بانک عامل